Speed-ball

Speed-ball to dyscyplina, w której wykorzystuje się rakiety oraz specjalną eliptyczną piłeczkę na żyłce. Podstawowa zasada gry to zmiana kierunku lotu piłki, która wędruje po paraboli wokół masztu. Sport ten przywędrował do Polski z Egiptu ponad 3 lata temu i cieszy się dużą popularnością wśród różnych grup wiekowych.

Sport ten dzieli się na kilka konkurencji:
– Gra singlowa – rywalizacja dwóch zawodników
– Gra deblowa – rywalizacja dwóch par zawodników
– Super solo to rozgrywka na czas w której zawodnik uzyskuje punkty na podstawie ilości uderzeń w określonym czasie, kolejno na prawą i lewą rękę, potem oburącz na forehand i backhand.
– Solo relay to gra z elementami sztafety w której bierze udział czterech zawodników, którzy zbierają punkty odbijając piłkę na czas.

Historia

Pomysł gry w speed-ball narodził się w Egipcie w drugiej połowie XX wieku. Początkowo był traktowany jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Jednak dzięki niewielkim wymaganiom sprzętowym i wielkiej frajdzie jaką sprawia granie, szybko przekształcił się w nowy, odrębny sport. 

Skąd speed-ball w Polsce ?

Zaczęło się od rocznej przygody w Egipcie. Przemysław Wolan po ślubie wyjechał z żoną do Egiptu gdzie zaraził się tym niespotykanym sportem. Nawiązał kontakt z Międzynarodową Federacją i już po niecałym roku treningu wziął udział w Mistrzostwach Świata w Kuwejcie, gdzie wywalczył dla Polski szóste miejsce w super-solo. Po powrocie do Kraju zawiązano Stowarzyszenie Speed-Ball Polska, którego celem jest popularyzacja tego sportu w Polsce. Wśród członków stowarzyszenia znaleźli się także Zbigniew Bizoń i Izabela Janczak Bizoń, którzy od 2014 roku współpracują przy rozwijaniu tego sportu na terenie całego kraju.

Zbigniew Bizoń w 2015 roku dołączył do Polskiej Kadry Speed-ball. Od tego czasu reprezentował  Polskę dwukrotnie podczas Mistrzostw Świata.

W 2016 roku powstała druga organizacja której celem jest popularyzacja speed-balla jako sportu XXI wieku. Stowarzyszenie Sportownia mocno stawia na rozwój sportowy członków i swoich podopiecznych, zapewniając im możliwość treningów z najlepszymi ludźmi na świecie poprzez wspólne wyjazdy na zagraniczne obozy, czy turnieje, na przykład do Egiptu, Kuwejtu, Danii, Japonii czy Indii. Takie wyjazdy skutkują kontaktami i przyjaźniami z ludźmi na całym świecie, a to chwalą sobie zarówno młodzi uczestnicy jak i ich rodzice.